Home Forums Math Five boxes of bananas sell for $30.00. How many boxes can you buy for $9.00?

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • #8253
    shilpav
    Participant

      A) 2
      B) 1.5
      C) 1.25
      D) 2.5

      • This topic was modified 2 years, 10 months ago by ProtonsTalk.
      • This topic was modified 2 years, 7 months ago by ProtonsTalk.
      #8258
      ProtonsTalk
      Keymaster
        Up
        2
        Down
        ::

        The correct answer is B) 1.5

        Explanation:

        Five boxes of bananas sell for $30
        => One box of bananas sell for $30/5 = $6
        => Number of boxes can you Buy for $9 = 9/6 = 1.5

        So, 1.5 boxes we can buy for $9

      Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.
      Scroll to Top
      Scroll to Top